Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston FURY Beast 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit - For Computer - 64 GB (2 x 32GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 - (KF556C36BBEAK2-64)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 64 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.25 V
Number of Modules: 2 x 32GB
Memory Speed: 5600 MHz
Memory Standard: DDR5-5600/PC5-44800
Memory Rank: Dual-rank
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL36
Device Supported: Computer
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.28" (7.11 mm)
Width: 1.66" (42.23 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- 5600 MHz memory speed with CL36 latency for great multitasking capability
- DIMM 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF556C36BBEAK2-64 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | FURY Beast |
| Product Name | FURY Beast 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL36 |
| Device Supported | Computer |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.28" (7.11 mm) |
| Width | 1.66" (42.23 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]