Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.40 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 6000 MHz
Memory Standard: DDR5-6000/PC5-48000
Memory Rank: Single-rank
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL30
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.26" (6.62 mm)
Width: 1.37" (34.90 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: Lifetime
- 6000 MHz of memory speed skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- DIMM 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF560C30BB-16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | FURY Beast |
| Product Name | 16GB (1x16GB) DDR5 6000MT/s CL30 FURY Beast Black XMP |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL30 |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.26" (6.62 mm) |
| Width | 1.37" (34.90 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]