Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston FURY Renegade 48GB DDR5 SDRAM Memory Module - For Motherboard, Desktop PC, Computer - 48 GB (1 x 48GB) - DDR5-6000/PC5-48000 (KF560C32RS-48)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 48 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 1 x 48GB
Memory Speed: 6000 MHz
Memory Standard: DDR5-6000/PC5-48000
Memory Rank: Dual-rank
Error Checking: On-die ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL32
Device Supported: Motherboard,Desktop PC,Computer
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.30" (7.65 mm)
Width: 1.54" (39.20 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
- 6000 MHz of memory speed with Unbuffered signal and CL32 latency skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 48 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF560C32RS-48 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | FURY Renegade |
| Product Name | FURY Renegade 48GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 48GB |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL32 |
| Device Supported | Motherboard,Desktop PC,Computer |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.30" (7.65 mm) |
| Width | 1.54" (39.20 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]