Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston Server Premier 32GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Server, Rack Server, Workstation, Motherboard - 32 GB - DDR4 SDRAM - 3200 (KSM32RS4/32HCR)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Apple - Mac Pro Tower/Rack (2019) Rack Server
- P530 F4
- P550 F4
- R185 F5
- R360 F5
- R365 F5
- R369 F4
- R380 F5
- R385 F4
- R385 F5
- R389 F4
- R685 F5
- T350 F4
- Auriga Server Board
- FB128-AG Server
- LYNX Server Board
- SB101-UR Server
- SB102-UR Server
- SPICA Server Board
- URSA Server Board
- VELA Server Board
- Virgo Server Board
- Server 1U-Open19-m3.large.x86
- Server 1U-Open19-m3.medium.x86
- Server 1U12XL-EPYC/2T (EPYCD8-2T)
- Server 1U12XL-EPYC/2T2E (EPYCD8-2T)
- Server 1U1G-WC422/2T
- Server 1U4G-ROME
- Server 1U4LW-ROME/2T
- Server 2U24E-ROME
- Server 2U24E/ROME2
- Server 2U2E-F/ROME2
- Server 2U4G-EPYC (EPYCD8)
- Server 2U4G-EPYC-2T (EPYCD8-2T)
- Server 2U4G-ROME/2T
- Server 3U4X-ROME/2T
- Server 4U10G-ROME2/2T
- Server 4U8G-ROME2/2T
- Server 7U8X-ROME/2T
- Server Board EP2C621D16-4LP
- Server Board EP2C621D16FM
- Server Board EP2C621D16GM
- Server Board EP2C621D16HM-AB
- Server Board EP2C621D16HM2-M3
- Server Board EP2C622D16-2T
- Server Board EP2C622D16FM
- Server Board EP2C622D16NM
- Server Board EPC621D6U-2T
- Server Board EPC621D6U-2T16R
- Server Board EPYCD8
- Server Board EPYCD8-2T
- Server Board ROM2D16-2T
- Server Board ROM2D16HM3
- Server Board ROME2D32LM3
- Server Board ROME2D32TM3
- Server Board ROMED16QM3
- Server Board ROMED8-2T
- Server Board SP2C621D16N
- Server Board SP2C621D32GM-2T
- Server Board SP2C621D32LM3
- Server Board SP2C621D32TM3
- Server Board SPC621D16QM32
- Server Board SPC621D8
- Server Board SPC621D8-2L2T
- Server Board SPC621D8HM3
- Server Board SPC621D8U-2T
- E900 G4 Workstation
- ESC Server ESC8000 G4
- ESC Server ESC8000 G4/10G
- ESC4000 DHD G4 Server
- ESC4000 G4 Server
- ESC4000 G4S Server
- ESC4000 G4X Server
- ESC4000-E10 Server
- ESC4000-E10S Server
- ESC4000A-E10 Server
- ESC4000A-E11 Server
- ESC8000A-E11 Server
- KRPA-U16 Motherboard
- Pro E800 G4 Workstation
- Pro WS C422 ACE Motherboard
- Pro WS C621-64L SAGE/10G Motherboard
- Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI
- RS500-E9-PS4 Server
- RS500-E9-RS4 Server
- RS500-E9-RS4-U Server
- RS500A-E10-PS4 Server
- RS500A-E10-RS12U Server
- RS500A-E10-RS4 Server
- RS500A-E11-RS12U Server
- RS500A-E11-RS4U Server
- RS520-E9-RS12-E Server
- RS520-E9-RS12UV2 Server
- RS520-E9-RS8 Server
- RS520-E9-RS8 V2 Server
- RS520A-E11-RS12U Server
- RS520A-E11-RS24U Server
- RS540-E9-RS36-E Server
- RS620SA-E10-RS12 Server
- RS700-E10-RS12U Server
- RS700-E10-RS4U Server
- RS700-E9-RS12 Server
- RS700-E9-RS4 Server
- RS700A-E11-RS12U Server
- RS700A-E11-RS4U Server
Memory Size: 32 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Memory Speed: 3200 MHz
Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
Memory Rank: Single-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL22
Device Supported: Server,Rack Server,Workstation,Motherboard
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Width: 1.23" (31.25 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
Compatibility:
Acer Altos BrainSphere Servers:
AIC Products:
ASRock Products:
ASUS Products:
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- 3200 MHz of memory speed with Registered signal and CL22 latency allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KSM32RS4/32HCR |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | Server Premier |
| Product Name | Server Premier 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Server,Rack Server,Workstation,Motherboard |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Width | 1.23" (31.25 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
Acer Altos BrainSphere Servers:
AIC Products:
ASRock Products:
ASUS Products:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]