Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 4 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Voltage: 1.50 V
Number of Modules: 1 x 4GB
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3-12800
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL11
Device Supported: Desktop PC
Number of Pins: 240-pin
Form Factor: DIMM
Compatibility: http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/models.asp?System=&Distributor=0&OriginalSysPN=&Manufacturer=&KTCPartNo=KVR16N11S8%2F4&root=us&LinkBack=http%3A%2F%2Fwww.kingston.com&submit1=Click+Here
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- 1600 MHz memory speed with Unbuffered signal and CL11 latency for great multitasking capability
- 4 GB of memory to heighten your computer's performance
- DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KVR16N11S8/4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | ValueRAM |
| Product Name | ValueRAM 4GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL11 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/models.asp?System=&Distributor=0&OriginalSysPN=&Manufacturer=&KTCPartNo=KVR16N11S8%2F4&root=us&LinkBack=http%3A%2F%2Fwww.kingston.com&submit1=Click+Here |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]