Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kramer DVI HDCP Over Twisted Pair Receiver 1 Output 330 Ft Range RJ45 Out RangeNetwork Device RJ-45 UXGA Mm X PT-572HDCP+
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wired
Number of Output Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 330 ft (100584 mm)
Graphics Modes: UXGA
Maximum Video Resolution: 1600 x 1200
Network (RJ-45): Yes
DVI Out: Yes
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 7
Receiver Height: 0.94" (24 mm)
Receiver Width: 2.44" (62 mm)
Receiver Depth: 2.05" (52 mm)
Receiver Weight (Approximate): 140 g
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | PT-572HDCP |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Model | PT-572HDCP+ |
| Product Name | PT-572HDCP+ DVI (HDCP) over Twisted Pair Receiver |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 330 ft (100584 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | UXGA |
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI Out | Yes |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
| Physical Characteristics | |
| Receiver Height | 0.94" (24 mm) |
| Receiver Width | 2.44" (62 mm) |
| Receiver Depth | 2.05" (52 mm) |
| Receiver Weight (Approximate) | 140 g |
[/custom-specifications]