Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kramer PT-571HDCP Video Extender - 1 Input Device - 1 Output Device - 295.28 ft (90000 mm) Range - 1 x Network (RJ-45) - 1 x DVI In - (PT-571HDCP)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- PT-571HDCP Video Extender
- Power Adapter
- User Manual
Connectivity Technology: Wired
Number of Input Devices Supported: 1
Number of Output Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 295.28 ft (90000 mm)
Graphics Modes: WUXGA
Maximum Video Resolution: 1920 x 1080
Network (RJ-45): Yes
DVI In: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of DVI Inputs: 1
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 5
Transmitter Height: 0.94" (24 mm)
Transmitter Width: 2.44" (62 mm)
Transmitter Depth: 2.05" (52 mm)
Form Factor: Rack-mountable
Transmitter Weight (Approximate): 140 g
Package Contents:
Limited Warranty: 7 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | PT-571HDCP |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Model | PT-571HDCP |
| Product Name | PT-571HDCP Video Extender |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 295.28 ft (90000 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI In | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of DVI Inputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 0.94" (24 mm) |
| Transmitter Width | 2.44" (62 mm) |
| Transmitter Depth | 2.05" (52 mm) |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Transmitter Weight (Approximate) | 140 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]