Lantronix xPico 250 IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.2 Dual Band Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter - 2.40 GHz ISM - 5 GHz UNII - Internal (XPC250100S-02)
SKU:
XPC250100S-02
UPC:
0783384238640
MSRP:
$61.99
$61.99
$57.99
Save:
$4.00 (6.45%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
2.50
(cm)
Height:
0.20
(cm)
Depth:
1.70
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11a/b/g/n
Bluetooth Standard: Bluetooth 4.2
Network Band: Dual Band
ISM Band: Yes
UNII Band: Yes
ISM Maximum Frequency: 2.40 GHz
UNII Maximum Frequency: 5 GHz
Form Factor: Internal
Height: 78.74 mil (2 mm)
Width: 0.98" (25 mm)
Depth: 0.67" (17 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Manufacturer Part Number | XPC250100S-02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Brand Name | Lantronix |
| Product Line | xPico |
| Product Series | 200 |
| Product Model | 250 |
| Product Name | xPico 250 Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Network Band | Dual Band |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Height | 78.74 mil (2 mm) |
| Width | 0.98" (25 mm) |
| Depth | 0.67" (17 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]
Lantronix xPico 250 IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.2 Dual Band Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter - 2.40 GHz ISM - 5 GHz UNII - Internal (XPC250100S-02)
MSRP:
$61.99
$61.99
$57.99
Save:
$4.00 (6.45%)
Out of stock