Lantronix xPico IEEE 802.11ac Bluetooth 4.2 Dual Band Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter - Serial - 2.40 GHz ISM - 5 GHz UNII - Internal (XPC270300B)
SKU:
XPC270300B
UPC:
0783384239289
MSRP:
$65.99
$65.99
$61.99
Save:
$4.00 (6.06%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac
Bluetooth Standard: Bluetooth 4.2
Network Band: Dual Band
ISM Band: Yes
UNII Band: Yes
ISM Maximum Frequency: 2.40 GHz
UNII Maximum Frequency: 5 GHz
Host Interface: Serial
Form Factor: Internal
Weight (Approximate): 0.99 oz (28.10 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Plug into a Serial port on your computer or notebook for instant wireless connectivity
- Want a top-notch wireless solution for a single desktop PC? Simply slot the adapter into any free internal socket on your desktop PC and connect to an available wireless connection
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Manufacturer Part Number | XPC270300B |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Brand Name | Lantronix |
| Product Line | xPico |
| Product Series | 200 |
| Product Name | xPico 270 Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Network Band | Dual Band |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Serial |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Weight (Approximate) | 0.99 oz (28.10 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Lantronix xPico IEEE 802.11ac Bluetooth 4.2 Dual Band Wi-Fi/Bluetooth Combo Adapter - Serial - 2.40 GHz ISM - 5 GHz UNII - Internal (XPC270300B)
MSRP:
$65.99
$65.99
$61.99
Save:
$4.00 (6.06%)
Out of stock