Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Laptop GoRiser Adjustable Riser For Notebooks Up To 15.4 Inches Screen Support GoRiser&trade Notebook Black Size Upto 8030401
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Supported: Notebook
Maximum Screen Size Supported: 15.4"
Product Color: Black
Height: 0.31" (7.87 mm)
Width: 15" (381 mm)
Depth: 10.75" (273.05 mm)
Weight (Approximate): 1.40 lb (635.03 g)
Compatibility:
15.4" Laptops
Country of Origin: China
Limited Warranty: 3 Year
- Portable compact riser elevates laptop display for enhanced viewing comfort
- Easy to use anywhere you go - on the desk, at home, or while traveling
- Patented SoftShock™ technology elevates display, keeps lap cool, and provides soft leg cushion
- Cooling vents help prevent laptop from overheating
- Folds flat to fit most briefcases; non-skid surface
- Supports 15.4" laptop or a maximum weight of 20 lbs.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8030401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | GoRiser |
| Product Name | Laptop GoRiser |
| Product Type | Cooling Stand |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
| Maximum Screen Size Supported | 15.4" |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.31" (7.87 mm) |
| Width | 15" (381 mm) |
| Depth | 10.75" (273.05 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb (635.03 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | 15.4" Laptops |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]