Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Legrand 16-Outlets PDU - Switched - NEMA L5-30P - 16 x NEMA 5-20R - Network (RJ-45) - 2U - Rack-mountable (LP-61320)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
PDU Type: Switched
Plug/Connector Type: NEMA L5-30P
Receptacle Type: NEMA 5-20R
Receptacle Detail: 16 x NEMA 5-20R
Input Current: 24 A
Network (RJ-45): Yes
Mount Type: Rack-mountable
Rack Height: 2U
Height: 8.34" (211.84 mm)
Width: 11.06" (280.92 mm)
Length: 22.12" (561.85 mm)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | LP-61320 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Legrand |
| Product Name | 16-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-20R |
| Power Description | |
| Input Current | 24 A |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 8.34" (211.84 mm) |
| Width | 11.06" (280.92 mm) |
| Length | 22.12" (561.85 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]