Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo Tab K11 TB330FU Tablet - 11" WUXGA - MediaTek MT6769H Helio G88 (12 nm) Octa-core - 4 GB - 64 GB Storage - Android 13 - Luna - (ZADC0002US)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Release Year: 2024
Processor Type: Cortex A75
Processor Speed: 2 GHz
Processor Core: Dual-core (2 Core)
2nd Processor Type: Cortex A55
2nd Processor Speed: 1.80 GHz
2nd Processor Core: Hexa-core (6 Core)
Chipset Manufacturer: MediaTek
Chipset Model: MT6769H Helio G88 (12 nm)
Standard Memory: 4 GB
Memory Technology: LPDDR4X
Memory Card Supported: microSD,microSDXC
Memory Card Supported Capacity: 1 TB
Flash Memory Capacity: 64 GB
Screen Size: 11"
Display Screen Type: LCD
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Aspect Ratio: 16:10
Screen Mode: WUXGA
Screen Resolution: 1920 x 1200
Color Gamut: 72% NTSC
Brightness: 400 cd/m²
Graphics Memory Technology: LPDDR4X
Graphics Memory Accessibility: Shared
WWAN Supported: No
Wireless Connectivity Technology: Wi-Fi
Cellular Phone Capability: No
GPS: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac
Bluetooth: Yes
Near Field Communication: No
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB-C 2.0 (support data transfer and charging)
Charging Interface: USB Type C
Sensor Type: Accelerometer,G-sensor,Ambient Light Sensor,Gyroscope,Hall Effect Sensor,Proximity Sensor
Front Camera: Yes
Front Camera Resolution: 8 Megapixel
Rear Camera: Yes
Rear Camera Resolution: 8 Megapixel
Operating System Platform: Android
Operating System: Android 13
Upgradable Operating System: Android 15
Battery Capacity: 7040 mAh
Maximum Battery Run Time: 10 Hours
Minimum Power Supply Wattage: 10 W
Maximum Power Supply Wattage: 15 W
USB Power Delivery Support: Yes
Color Family: Gray
Product Color: Luna Gray
Form Factor: Slate
Height: 0.28" (7.15 mm)
Width: 10.05" (255.26 mm)
Depth: 6.55" (166.31 mm)
Weight (Approximate): 1.09 lb (496 g)
Features: Low Blue Light,Anti-fingerprint,GLONASS,Galileo,Volume Control Button,Water Resistant,Dust Resistant,Card Reader,Pogo Pin
Energy Star: Yes
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6),Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
Additional Warranty Information:
1-year, Mail-in
- 10.95 (27.81cms) LCD screen with 1920 x 1200 resolution
- Powerful MediaTek G88 Octa Core Processor
- 90 Hz refresh for a smoother user experience
- 7040 mAh battery to last through the day
- Android™ zero-touch enrollment
- Commercial Customization System (CCS)
- Commercial Software Development Kit (CSDK)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZADC0002US |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Tab K11 |
| Product Model | TB330FU |
| Product Name | Tab K11 TB330FU Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Technical Information | |
| Release Year | 2024 |
| Processor | |
| Processor Type | Cortex A75 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Supported | microSD,microSDXC |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 11" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| WWAN Supported | No |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 2.0 (support data transfer and charging) |
| Charging Interface | USB Type C |
| Built-in Devices | |
| Sensor Type | Accelerometer,G-sensor,Ambient Light Sensor,Gyroscope,Hall Effect Sensor,Proximity Sensor |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 13 |
| Upgradable Operating System | Android 15 |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Power Description | |
| Minimum Power Supply Wattage | 10 W |
| Maximum Power Supply Wattage | 15 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Luna Gray |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.28" (7.15 mm) |
| Width | 10.05" (255.26 mm) |
| Depth | 6.55" (166.31 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.09 lb (496 g) |
| Miscellaneous | |
| Features | Low Blue Light,Anti-fingerprint,GLONASS,Galileo,Volume Control Button,Water Resistant,Dust Resistant,Card Reader,Pogo Pin |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6),Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | 1-year, Mail-in |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo Folio Case for Tab M11 - Lenovo Folio Case for Tab M11 |
| SKU | ZG38C05458 |
| Sale Price | $23.95 |
| Product | Hyper HyperDrive Flex 4 Port USB-C Combo Hub - USB Type C - 640 MB/s - Hard Drive, Keyboard - Desktop - 4 USB Port(s) - PC, Mac |
| SKU | HD5200BKGL |
| Sale Price | $29.95 |
| Product | Lenovo Accidental Damage Protection One - 1 Year - Service - Technical |
| SKU | 5PS0Z44660 |
| Sale Price | $29.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf2
User-Manual
Additional-pdf6
Additional-pdf4
Additional-pdf5
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]