Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo ThinkCentre M70s Gen 6 12YK001BUS Desktop AI Computer - Intel Core Ultra 5 235 - 32 GB - 512 GB SSD - Small Form Factor - Black (12YK001BUS)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkCentre M70s Gen 6 12YK001BUS
- USB Traditional Keyboard
- USB Calliope Mouse
- Vertical Stand
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 5
Processor Model: 235
Processor Core: Tetradeca-core (14 Core)
Processor Threads: 20
Maximum Turbo Speed: 5 GHz
NPU Manufacturer: Intel
NPU Name: AI Boost
NPU Performance: 13 TOPS
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: Q870
Standard Memory: 32 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Speed: 5600 MHz
Memory Configuration: 2 x 16GB
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 4.0 x4
SSD Form Factor: M.2
Optical Drive Type: DVD-Writer
Optical Media Supported: DVD±R/±RW
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Bluetooth: Yes
Keyboard Localization: English
Total Number of USB Ports: 9
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 6
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 2
USB Type-C (Front): Yes
USB Type-C Detail: 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Operating System Language: English
Maximum Power Supply Wattage: 260 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Small Form Factor
Height: 13.37" (339.50 mm)
Width: 3.64" (92.50 mm)
Depth: 11.80" (299.70 mm)
Weight (Approximate): 11.24 lb (5100 g)
Package Contents:
Features: Security Slot
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified 10.0,GREENGUARD
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 9.0
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
Base Warranty 3-year, Onsite
- Powered by integrated NPU, Core Ultra 5 processor boosts real-time transcription, background blur, and adaptive performance
- With 32 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop AI Computer delivers balanced desktop performance tailored for general-purpose computing tasks across diverse user scenarios
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Bluetooth offers low-power wireless data transfer using energy-efficient protocols designed to extend battery life and maintain consistent performance
- DVD-Writer supports multi-format read and write for DVDs and CDs enabling reliable data backup and legacy media playback
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 12YK001BUS |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Series | M70s Gen 6 |
| Product Model | 12YK001BUS |
| Product Name | ThinkCentre M70s Gen 6 12YK001BUS |
| Product Type | Desktop AI Computer |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 235 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Threads | 20 |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q870 |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 13.37" (339.50 mm) |
| Width | 3.64" (92.50 mm) |
| Depth | 11.80" (299.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 11.24 lb (5100 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0,GREENGUARD |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | Base Warranty 3-year, Onsite |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo 530 Wireless Mouse (Graphite) - Optical - Wireless - Radio Frequency - 2.40 GHz - Graphite - USB Type A - 1200 dpi - Scroll Wheel - 3 Button(s) - Symmetrical |
| SKU | GY50Z49089 |
| Sale Price | $22.95 |
| Product | Lenovo Go USB-C Wireless Mouse - Storm Grey - Blue Optical - Wireless - 2.40 GHz - Rechargeable - USB Type C - 4000 dpi - Scroll Wheel - 5 Button(s) |
| SKU | 4Y51C21216 |
| Sale Price | $51.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf8
Additional-pdf5
Additional-pdf3
Additional-pdf4
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf6
Additional-pdf1
User-Manual
Additional-pdf7
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]