Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo ThinkCentre M90n-1 11AK0005CA Desktop Computer - Intel Core i5 8th Gen i5-8365U - 8 GB - 512 GB SSD - Tiny - Windows 10 Pro - - (11AK0005CA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkCentre M90n-1 11AK0005CA Desktop Computer
- Keyboard
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i5
Processor Generation: 8th Gen
Processor Model: i5-8365U
Processor Speed: 1.60 GHz
Maximum Turbo Speed: 4.10 GHz
Standard Memory: 8 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: UHD Graphics 620
Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Bluetooth: Yes
Keyboard Localization: French
Total Number of USB Ports: 2
Number of USB 3.0 Ports: 2
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 10 Pro
Operating System Language: French
Operating System Architecture: 64-bit
Form Factor: Tiny
Package Contents:
Limited Warranty: 3 Year
- Intel Core i5 1.60 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB DDR4 SDRAM memory enables smooth multitasking and supports demanding applications with fast data access and responsive system performance
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 10 Pro OS supports Snap Assist and virtual desktops plus enterprise tools like BitLocker and Remote Desktop for secure multitasking
- atr:111115029# UHD Graphics 620 shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Tiny form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Bluetooth offers low-power wireless data transfer using energy-efficient protocols designed to extend battery life and maintain consistent performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11AK0005CA |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Series | M90n-1 |
| Product Model | 11AK0005CA |
| Product Name | ThinkCentre M90n-1 11AK0005CA Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i5-8365U |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | French |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | French |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo 600 Bluetooth Silent Mouse - Blue Optical - Wireless - Bluetooth - Iron Gray - 2400 dpi - Scroll Wheel - 3 Button(s) - Symmetrical |
| SKU | GY50X88832 |
| Sale Price | $30.95 |
| Product | Lenovo Professional Wireless Laser Mouse - Laser - Wireless - Radio Frequency - Black - USB - 1600 dpi - Scroll Wheel - 5 Button(s) |
| SKU | 4X30H56886 |
| Sale Price | $46.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]