Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 20YRS3JA06 15.6" Mobile Workstation - Full HD - Intel Core i9 11th Gen i9-11950H - vPro Technology - 32 GB - (20YRS3JA06)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkPad P15 Gen 2 20YRS3JA06 Mobile Workstation
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
- 3YR Premier NBD
- Keep your Drive
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i9
Processor Generation: 11th Gen
Processor Model: i9-11950H
Processor Speed: 2.60 GHz
vPro Technology: Yes
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: WM590
Total Installed System Memory: 32 GB
Maximum Supported System Memory: 128 GB
System Memory Technology: DDR4 SDRAM
System Memory Speed: 3200 MHz
Total Number of Memory Slots: 4
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 15.6"
Screen Mode: Full HD
Screen Resolution: 1920 x 1080
Touchscreen: No
Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA
Graphics Controller Model: RTX A4000
Graphics Memory Capacity: 8 GB
Graphics Memory Accessibility: Dedicated
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Ethernet Technology: 2.5 Gigabit Ethernet
Bluetooth: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Total Number of USB Ports: 3
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 10 Pro
Operating System Architecture: 64-bit
Number of Cells: 6-cell
Maximum Battery Run Time: 9 Hours
AC Adapter Frequency: 50 Hz,60 Hz
Power Plug Type: 3 pin
USB Power Delivery Support: Yes
Cover Material: Polyphenylene Sulfide (PPS),Glass Fiber,Polyamide
Width: 14.78" (375.40 mm)
Depth: 9.93" (252.30 mm)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 9 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- Windows 10 Pro is ideal for both home and office use, featuring improved 2 x 2 snapping to enhance productivity on desktops
- The NVIDIA RTX A4000 8 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20YRS3JA06 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | P15 Gen 2 |
| Product Model | 20YRS3JA06 |
| Product Name | ThinkPad P15 Gen 2 20YRS3JA06 Mobile Workstation |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i9-11950H |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| Maximum Supported System Memory | 128 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX A4000 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Maximum Battery Run Time | 9 Hours |
| Power Description | |
| AC Adapter Frequency | 50 Hz,60 Hz |
| Power Plug Type | 3 pin |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Cover Material | Polyphenylene Sulfide (PPS),Glass Fiber,Polyamide |
| Width | 14.78" (375.40 mm) |
| Depth | 9.93" (252.30 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
|
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo Carrying Case for 15.6" Notebook - Polyester Exterior Material |
| SKU | 4X40Y95214 |
| Sale Price | $27.95 |
| Product | Lenovo ThinkPad USB-C Wired Compact Mouse - Optical - Cable - Raven Black - USB Type C - 2400 dpi - Scroll Wheel - 4 Button(s) |
| SKU | 4Y51D20850 |
| Sale Price | $20.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]