Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo ThinkPad X13 Gen 5 21LXS3M801 13.3" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 60 Hz - Intel Core Ultra 5 1st Gen 135U - (21LXS3M801)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkPad X13 Gen 5 21LXS3M801 2 in 1 Notebook
- AC Adapter
- 3YR Premier NBD
- 3 Year On-site
- Accidental Damage Protection
- Keep your Drive
- Sealed Battery Replacement
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 5
Processor Generation: 1st Gen
Processor Model: 135U
vPro Technology: Yes
NPU Manufacturer: Intel
NPU Name: AI Boost
NPU Performance: 11 TOPS
Chipset Manufacturer: Intel
Total Installed System Memory: 16 GB
System Memory Speed: 6400 MHz
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 13.3"
Screen Mode: WUXGA
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Resolution: 1920 x 1200
Color Gamut: 100% sRGB
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Touchscreen: Yes
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Bluetooth: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Front Camera/Webcam Resolution: 5 Megapixel
Infrared Camera: Yes
Finger Print Reader: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 2
Network (RJ-45): No
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Operating System Language: English
Operating System Architecture: 64-bit
Keyboard Localization: English (US)
Keyboard Backlight: Yes
Number of Cells: 4-cell
Maximum Power Supply Wattage: 65 W
AC Adapter Frequency: 50 Hz,60 Hz
Power Plug Type: Type C
USB Power Delivery Support: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Cover Material: Magnesium
Form Factor: Convertible
Height: 0.65" (16.40 mm)
Width: 11.88" (301.70 mm)
Depth: 8.45" (214.60 mm)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Features: One Glass Solution (OGS) Panel
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified 9.0
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6),Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TCO Certified: Yes
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 5 processor supports generative AI, fast resume, and intelligent system tuning
- The 13.3" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21LXS3M801 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | X13 Gen 5 |
| Product Model | 21LXS3M801 |
| Product Name | ThinkPad X13 Gen 5 21LXS3M801 2 in 1 Notebook |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Generation | 1st Gen |
| Processor Model | 135U |
| vPro Technology | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 11 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 13.3" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| AC Adapter Frequency | 50 Hz,60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cover Material | Magnesium |
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.65" (16.40 mm) |
| Width | 11.88" (301.70 mm) |
| Depth | 8.45" (214.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Features | One Glass Solution (OGS) Panel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6),Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
|
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo X9 Charging GaN Dock - Lenovo X9 Charging GaN Dock |
| SKU | 40BD0065US |
| Sale Price | $99.95 |
| Product | Lenovo AC Adapter - 65 W - United States - 120 V AC, 230 V AC Input - 5 V DC, 9 V DC, 15 V DC, 20 V DC Output - 3.25 A |
| SKU | 4X20M26268 |
| Sale Price | $91.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]