Lenovo ThinkServer 4GB DDR3-1600MHz - For Server - 4 GB - DDR3-1600/PC3-12800 DDR3 SDRAM - 1600 MHz - Retail - ECC - Registered - - - (0A89481)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 4 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Speed: 1600 MHz
Memory Standard: DDR3-1600/PC3-12800
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
Device Supported: Server
Number of Pins: 240-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.16" (4 mm)
Width: 1.20" (30.50 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
Weight (Approximate): 3.53 oz (100 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 1 Year
- 1600 MHz of memory speed with Registered signal allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- DIMM 4 GB of memory to heighten your computer's performance
- 240-pin-pin DDR3-1600/PC3-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 0A89481 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Name | ThinkServer 4GB DDR3-1600MHz |
| Package Type | Retail |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Device Supported | Server |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.16" (4 mm) |
| Width | 1.20" (30.50 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz (100 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]