Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lexmark CX833xse Wired Laser Multifunction Printer - Color - Copier/Printer/Scanner - 55 ppm Mono/55 ppm Color Print - 1200 x 1200 - (20L0004)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Cx833xse Multifunction Color Laser Printer
- Warranty Information (region / country dependent)
- Up to 5,000 page cyan, magenta, yellow toner cartridges
- Up to 5,000 -page black toner cartridge
- Worldwide Printer Setup Sheet (wordless)
- Up to 225,000 pages black and up to 250,000 pages color return program imaging unit
- Power Cord (Country Dependent)
- Worldwide Safety Stability Sheet
- Worldwide Safety Information Sheet
Multifunction Devices: Copier/Printer/Scanner
Recommended Use: Plain Paper Print
First Print Speed: 7.1 Second Monochrome,8.2 Second Color
Print Color Capability: Color
Maximum Mono Print Speed (ppm): 55
Maximum Color Print Speed (ppm): 55
Maximum Print Resolution (dpi): 1200 x 1200
Wireless Print Technology: Mopria,Apple AirPrint
Duplex Printing: Automatic
Color Cartridge Type: Single Multicolor Cartridge
Mobile Device Printing: Yes
Connectivity Technology: Wired
Noise Levels: 53 dB
Processor Speed: 1.20 GHz
USB: Yes
Ethernet: Yes
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Wireless LAN: No
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Supported Network Protocols: IPv4,IPv6,ICMP,TCP,IGMP,UDP,DHCP,APIPA (Auto IP),mDNS,BOOTP,DDNS,DNS,ARP
Screen Size: 10"
Touchscreen: Yes
Scanner Type: Flatbed/ADF
Scan Color: Color
Optical Resolution (dpi): 600
Scan To: E-mail,USB,FTP
Image Formats Supported: TIFF,PDF,JPEG,JPG,RTF,TXT
Copier Type: Flatbed
Copy Color: Color
Maximum Document Enlargement: 400%
Maximum Document Reduction: 25%
Media Type: Plain Paper,Vinyl Label,Label,Card Stock,Envelope,Glossy Paper,Special Media
Media Size: A6,Oficio,Envelope No. 7 3/4,B4 (JIS),Envelope No. 9,B5 (JIS),A3,Ledger,A4,Legal,SRA3,A5,Hagaki Card,Letter,B5 Envelope,C4 Envelope,Statement,C5 Envelope,Executive,DL Envelope,Folio,Envelope No. 10
Media Handling: 1 x 500-Sheet Output Bin,2 x 550-Sheet Tray,1 x 2000-Sheet Tandem Tray/Caster,1 x 150-Sheet Multipurpose Feeder,1 x 300-Sheet Automatic Document Feeder
Standard Input Media Capacity: 3250 sheets
Standard Output Media Capacity: 500 sheets
Language Emulation: PCLm,PCL 6,Personal Printer Data Stream (PPDS),PCL 5,PostScript 3,PDF v1.7
Duty Cycle: 270000
Recommended Monthly Print Volume: 7000 to 50000
Operating System Supported:
Microsoft Windows Operating Systems Supported
Windows Server 2019, Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows Server 2022, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 7 x64, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2, Windows 7
Apple Operating Systems Supported
Support is provided through AirPrint and AirScan only
Android Operating System Support
Support is provided through Mopria® Print Service and Mopria Scan.
Linux Operating Systems Supported
Ubuntu 22.04, Fedora 36, Debian 11, SUSE Linux Enterprise Server 12 SP5, Debian 10, Red Hat Linux 9.1, Ubuntu 20.04, OpenSUSE 15.4, OpenSUSE 15.2, Red Hat Linux 8.7, Fedora 37, SUSE Linux Enterprise Server 15 SP4
Citrix MetaFrame
Microsoft Windows Server 2012 R2 Datacenter Edition running Citrix XenApp 7.5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Microsoft Windows Server 2012 Datacenter Edition running Citrix XenApp 7.5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Microsoft Windows Server 2012 Essentials running Citrix XenApp 6.0, 6.5, Microsoft Windows Server 2012 Foundation running Citrix XenApp 6.0, 6.5, Microsoft Windows Server 2012 Standard running Citrix XenApp 6.0, 6.5
Novell Operating Systems Supported
Novell Open Enterprise Server 2 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 10 SP4 (x86 and x64) 3, Novell Open Enterprise Server 11 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4 (x86 and x64), Novell NetWare 6.5 Open Enterprise Server, Novell Open Enterprise Server 15 (SP1) on SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4 (x86 and x64), Novell Open Enterprise Server 11 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 12 SP1 (x86 and x64)
Other Operating Systems Supported
Virtually any platform supporting TCP/IP
Power Source: AC Supply
Standby Power Consumption: 1.20 W
Height: 48" (1219.20 mm)
Width: 23.30" (591.82 mm)
Depth: 26" (660.40 mm)
Weight (Approximate): 266.80 lb (121018.44 g)
Minimum Operating Temperature: 50°F (10°C)
Maximum Operating Temperature: 90°F (32.2°C)
Minimum Operating Humidity: 15%
Maximum Operating Humidity: 80%
Package Contents:
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Energy Efficiency Certification: China Energy Conservation Program (CECP)
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive (ErP)
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 1 Year
- Color Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 55 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 7000 - 50000 pages
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Manufacturer Part Number | 20L0004 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Brand Name | Lexmark |
| Product Model | CX833xse |
| Product Name | Cx833xse Multifunction Color Laser Printer |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| First Print Speed | 7.1 Second Monochrome,8.2 Second Color |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Wireless Print Technology | Mopria,Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Noise Levels | 53 dB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Supported Network Protocols | IPv4,IPv6,ICMP,TCP,IGMP,UDP,DHCP,APIPA (Auto IP),mDNS,BOOTP,DDNS,DNS,ARP |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 10" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scan To | E-mail,USB,FTP |
| Image Formats Supported | TIFF,PDF,JPEG,JPG,RTF,TXT |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Plain Paper,Vinyl Label,Label,Card Stock,Envelope,Glossy Paper,Special Media |
| Media Size | A6,Oficio,Envelope No. 7 3/4,B4 (JIS),Envelope No. 9,B5 (JIS),A3,Ledger,A4,Legal,SRA3,A5,Hagaki Card,Letter,B5 Envelope,C4 Envelope,Statement,C5 Envelope,Executive,DL Envelope,Folio,Envelope No. 10 |
| Media Handling | 1 x 500-Sheet Output Bin,2 x 550-Sheet Tray,1 x 2000-Sheet Tandem Tray/Caster,1 x 150-Sheet Multipurpose Feeder,1 x 300-Sheet Automatic Document Feeder |
| Standard Input Media Capacity | 3250 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 500 sheets |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation | PCLm,PCL 6,Personal Printer Data Stream (PPDS),PCL 5,PostScript 3,PDF v1.7 |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 270000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 7000 to 50000 |
| Software | |
| Operating System Supported | Microsoft Windows Operating Systems Supported Windows Server 2019, Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows Server 2022, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 7 x64, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2, Windows 7 Apple Operating Systems Supported Support is provided through AirPrint and AirScan only Android Operating System Support Support is provided through Mopria® Print Service and Mopria Scan. Linux Operating Systems Supported Ubuntu 22.04, Fedora 36, Debian 11, SUSE Linux Enterprise Server 12 SP5, Debian 10, Red Hat Linux 9.1, Ubuntu 20.04, OpenSUSE 15.4, OpenSUSE 15.2, Red Hat Linux 8.7, Fedora 37, SUSE Linux Enterprise Server 15 SP4 Citrix MetaFrame Microsoft Windows Server 2012 R2 Datacenter Edition running Citrix XenApp 7.5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Microsoft Windows Server 2012 Datacenter Edition running Citrix XenApp 7.5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Microsoft Windows Server 2012 Essentials running Citrix XenApp 6.0, 6.5, Microsoft Windows Server 2012 Foundation running Citrix XenApp 6.0, 6.5, Microsoft Windows Server 2012 Standard running Citrix XenApp 6.0, 6.5 Novell Operating Systems Supported Novell Open Enterprise Server 2 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 10 SP4 (x86 and x64) 3, Novell Open Enterprise Server 11 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4 (x86 and x64), Novell NetWare 6.5 Open Enterprise Server, Novell Open Enterprise Server 15 (SP1) on SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4 (x86 and x64), Novell Open Enterprise Server 11 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 12 SP1 (x86 and x64) Other Operating Systems Supported Virtually any platform supporting TCP/IP |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Standby Power Consumption | 1.20 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 48" (1219.20 mm) |
| Width | 23.30" (591.82 mm) |
| Depth | 26" (660.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 266.80 lb (121018.44 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Temperature | 90°F (32.2°C) |
| Minimum Operating Humidity | 15% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lexmark Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Pack - 47700 Pages |
| SKU | 79L0H10 |
| Sale Price | $854.95 |
| Product | Lexmark Unison Original Laser Toner Cartridge - Return Program - Yellow - 1 Pack - 12000 Pages |
| SKU | 77L10Y0 |
| Sale Price | $465.95 |
| Product | Lexmark Staple Cartridge - 2000 Per Cartridge - 4 Pack |
| SKU | 20L7500 |
| Sale Price | $94.95 |
| Product | Lexmark Original Laser Toner Cartridge - Cyan - 1 Pack - 46900 Pages |
| SKU | 79L0H20 |
| Sale Price | $1363.95 |
| Product | Lexmark Original Laser Toner Cartridge - Yellow - 1 Pack - 46900 Pages |
| SKU | 79L0H40 |
| Sale Price | $1363.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]