Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG 65" UM5N-E Series UHD Signage with Enhanced Security Features & webOS™ 6.0 - 65" (1651 mm) - In-plane Switching (IPS) - 24 - (65UM5N-E)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Remote Controller
- Power Cord
- QSG
- Regulation Book
- 3.5mm to RS-232C Adapter
Bezel Width (Top): 0.49" (12.40 mm)
Bezel Width (Bottom): 0.49" (12.40 mm)
Bezel Width (Left): 0.45" (11.40 mm)
Bezel Width (Right): 0.45" (11.40 mm)
Ingress Protection (IP) Rating: IP5X
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Operation Hours: 24 Hours/7 Days
Maximum Heat Generation: 719.5 kJ
On Screen Display (OSD) Languages: Arabic,Chinese,Czech,Danish,Dutch,English,Finnish,French,German,Greek,Italian,Japanese,Korean,Norwegian,Brazilian Portuguese,Portuguese (Europe),Russian,Simplified Chinese,Spanish,Swedish,Turkish
Viewable Screen Size: 65" (1651 mm)
Multi-touch Screen: No
Response Time: 8 ms
Display Resolution: 3840 x 2160
Orientation: Landscape/Portrait
Aspect Ratio: 16:9
Maximum LED Life: 5.7 Year
Speakers: Yes
Native Contrast Ratio: 1,100:1
Dynamic Contrast Ratio: 100,000,0:1
Brightness: 500 cd/m²
Color Gamut: 95% BT.709
Wireless LAN: Yes
Bluetooth: No
HDMI: Yes
Audio Line Out: Yes
Number of USB 2.0 Ports: 1
Number of HDMI Inputs: 3
Number of HDMI Outputs: 1
DisplayPort Output: No
RS-232C Input: Yes
RS-232C Output: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of Infrared Inputs: 1
Number of Audio Line Out: 1
Operating System: webOS 6.0
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Off-Mode Power Consumption: 500 mW
Bezel Color: Black
VESA Mount Standard: 300 x 300
Height: 32.80" (833.12 mm)
Width: 57.40" (1457.96 mm)
Depth: 2.30" (58.42 mm)
Weight (Approximate): 57.50 lb (26081.56 g)
Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature: 104°F (40°C)
Minimum Operating Humidity: 10%
Maximum Operating Humidity: 80%
Package Contents:
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT)
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive (ErP)
TAA Compliant: No
Limited Warranty: 3 Year
- Resolution : 3,840 x 2,160 (UHD)
- Brightness (Typ.) : 500 nit
- EPEAT (US Only)
- Surface Treatement (Haze) : 28 %
- Bezel Width : 12.4 mm (T/R/L/B)
- Interface : HDMI(3) / DP / USB 2.0 / RS232C / RJ45 / Audio / IR
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 65UM5N-E |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Model | 65UM5N-E |
| Product Name | 65" UM5N-E Series UHD Signage with Enhanced Security Features & webOS™ 6.0 |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Bezel Width (Top) | 0.49" (12.40 mm) |
| Bezel Width (Bottom) | 0.49" (12.40 mm) |
| Bezel Width (Left) | 0.45" (11.40 mm) |
| Bezel Width (Right) | 0.45" (11.40 mm) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP5X |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Maximum Heat Generation | 719.5 kJ |
| On Screen Display (OSD) Languages | Arabic,Chinese,Czech,Danish,Dutch,English,Finnish,French,German,Greek,Italian,Japanese,Korean,Norwegian,Brazilian Portuguese,Portuguese (Europe),Russian,Simplified Chinese,Spanish,Swedish,Turkish |
| Display & Graphics | |
| Viewable Screen Size | 65" (1651 mm) |
| Multi-touch Screen | No |
| Response Time | 8 ms |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,100:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,0:1 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Color Gamut | 95% BT.709 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort Output | No |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Infrared Inputs | 1 |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Software | |
| Operating System | webOS 6.0 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
| Bezel Color | Black |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| Height | 32.80" (833.12 mm) |
| Width | 57.40" (1457.96 mm) |
| Depth | 2.30" (58.42 mm) |
| Weight (Approximate) | 57.50 lb (26081.56 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]