Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG gram 14Z90P-N.AP52A8 14" Notebook - WUXGA - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 - Intel Evo Platform - 16 GB - 256 GB SSD - English - (14Z90P-N.AP52A8)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- gram 14Z90P-N.AP52A8 Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
- 1 year parts and labour
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i5
Processor Generation: 11th Gen
Processor Model: i5-1135G7
Processor Speed: 2.40 GHz
Maximum Turbo Speed: 4.20 GHz
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Intel Evo Platform: Yes
Chipset Manufacturer: Intel
System Memory Speed: 4266 MHz
System Memory Form Factor: On-board
On-board Memory: 16 GB
On-board Memory Technology: LPDDR4X
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 14"
Screen Mode: WUXGA
Display Screen Type: LCD
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Resolution: 1920 x 1200
Touchscreen: No
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics
Graphics Memory Technology: LPDDR4X
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Ethernet Technology: Fast Ethernet
Bluetooth: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Finger Print Reader: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 2
Network (RJ-45): Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 10 Pro
Operating System Architecture: 64-bit
Keyboard Localization: English (US)
Keyboard Backlight: Yes
Maximum Battery Run Time: 26 Hours
Maximum Power Supply Wattage: 65 W
Power Plug Type: Type C
Height: 0.66" (16.80 mm)
Width: 12.34" (313.40 mm)
Depth: 8.47" (215.20 mm)
Weight (Approximate): 2.20 lb (997.90 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 1 Year
Additional Warranty Information:
- The Intel Core i5 2.40 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 26 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With Windows 10 Pro, multitask seamlessly and enjoy content on Edge. Write directly on web pages to share your thoughts
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 14Z90P-N.AP52A8 |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | gram |
| Product Model | 14Z90P-N.AP52A8 |
| Product Name | gram 14Z90P-N.AP52A8 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 26 Hours |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.66" (16.80 mm) |
| Width | 12.34" (313.40 mm) |
| Depth | 8.47" (215.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb (997.90 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
|
[/custom-specifications]