Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG UltraGear 45 Class UWQHD Curved Gaming LED Monitor 32 9 44.5 Viewable Vertical Alignment VA 5120 Screen X 45GR75DC-B
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 45"
Viewable Screen Size: 44.5"
Screen Mode: UWQHD
Panel Technology: Vertical Alignment (VA)
Response Time: 1 ms
Response Time Details: 1 ms GTG (Fast)
Aspect Ratio: 32:9
Pixel Pitch: 0.21240 mm x 0.21240 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Mount Type: Wall Mountable,Desk Mountable
Features: Anti-glare,VESA DisplayHDR 600,3-sided Bezel Less,Auto Input Switch,Black Stabilizer Technology,Color Calibration,Color Weakness Mode,Crosshair,DynaMic Action Sync Technology,Flicker-free,FPS Mode,High Dynamic Range (HDR),OnScreen Control,Picture by Picture,Picture in Picture,Reading Mode,Smart Energy Saving,RTS Mode
Curved Screen: Yes
Stand Adjustments: Height,Swivel,Tilt
Maximum Resolution: 5120 x 1440
Standard Refresh Rate: 200 Hz
Color Supported: 1.07 Billion Colors
Native Contrast Ratio: 3,000:1
Brightness: 400 cd/m²
Tearing Prevention Technology: Adaptive Sync/FreeSync Premium Pro
Color Gamut: 95% DCI-P3 (CIE 1976)
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
USB Type-C: Yes
Total Number of HDMI Ports: 2
Number of USB Ports: 3
Built-in Devices: KVM Switch,USB Hub
Operating Power Consumption: 90 W
Maximum Power Consumption: 90 W
VESA Mount Compatible: Yes
Height: 13.10" (332.74 mm)
Width: 42.70" (1084.58 mm)
Depth: 6.40" (162.56 mm)
Height with Stand: 22" (558.80 mm)
Width with Stand: 42.70" (1084.58 mm)
Depth with Stand: 12.90" (327.66 mm)
Weight (Approximate): 13.70 lb (6214.22 g)
Weight with Stand (Approximate): 19.40 lb (8799.69 g)
Country of Origin: China
- 45" QHD (5120 x 1440) Curved (1500R) Display
- 1ms (GtG) & 200Hz Refresh Rate
- Up to DCI-P3 95% (Typ.) & VESA DisplayHDR™ 600
- AMD FreeSync™ Premium Pro & Built-in KVM
- USB Type-C™ with 90 Power Delivery, HDMI 2.1 x2, DisplayPort x1, USB x3
- 3-Side Virtually Borderless Design & Tilt/Height/Swivel Adjustable Stand
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 45GR75DCB |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | UltraGear |
| Product Model | 45GR75DC-B |
| Product Name | 45" UltraGear QHD 1ms 200Hz Curved Gaming Monitor with USB Type-C |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 45" |
| Viewable Screen Size | 44.5" |
| Screen Mode | UWQHD |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Response Time | 1 ms |
| Response Time Details | 1 ms GTG (Fast) |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Pixel Pitch | 0.21240 mm x 0.21240 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable,Desk Mountable |
| Features | Anti-glare,VESA DisplayHDR 600,3-sided Bezel Less,Auto Input Switch,Black Stabilizer Technology,Color Calibration,Color Weakness Mode,Crosshair,DynaMic Action Sync Technology,Flicker-free,FPS Mode,High Dynamic Range (HDR),OnScreen Control,Picture by Picture,Picture in Picture,Reading Mode,Smart Energy Saving,RTS Mode |
| Curved Screen | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Swivel,Tilt |
| Video | |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 200 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium Pro |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | KVM Switch,USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 90 W |
| Maximum Power Consumption | 90 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height | 13.10" (332.74 mm) |
| Width | 42.70" (1084.58 mm) |
| Depth | 6.40" (162.56 mm) |
| Height with Stand | 22" (558.80 mm) |
| Width with Stand | 42.70" (1084.58 mm) |
| Depth with Stand | 12.90" (327.66 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.70 lb (6214.22 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 19.40 lb (8799.69 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]