Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG Ultrawide 49U950A-W 49" Class Dual Quad HD (DQHD) Curved Screen LCD Monitor - 21:9 - White - 49" Viewable - Nano In-plane Switching (49U950A-W)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 49"
Viewable Screen Size: 49"
Screen Mode: Dual Quad HD (DQHD)
Panel Technology: Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology
Response Time: 1 ms
Response Time Details: 1 ms MBR
Aspect Ratio: 21:9
Mount Type: Wall Mountable
Features: Black Stabilizer Technology,Dynamic Action Sync,Game Mode,Crosshair,VESA DisplayHDR 400,sRGB,Color Calibration,Wide Viewing Angle,Color Vibrance,NVIDIA G-SYNC,Dual Controller,Motion Blur Reduction Technology,Ambient Lighting,Eye Comfort Technology,Low Blue Light,Ergonomic Design
Curved Screen: Yes
Adjustable Stand: Yes
Stand Adjustments: Swivel,Height,Tilt
Maximum Resolution: 5120 x 1440
Standard Refresh Rate: 144 Hz
Brightness: 400 cd/m²
Tearing Prevention Technology: Adaptive Sync/FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible
Color Gamut: 98% sRGB,98% DCI-P3
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
USB: Yes
USB Type-C: Yes
Built-in Devices: KVM Switch
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: White
Product Color: White
Application/Usage: Office,Gaming
- 49-inch 21:9 DQHD (5120x1440) Curved Nano IPS Display
- 144Hz Refresh Rate, 1ms MBR
- sRGB 98% (Typ.), Color Calibrated in factory
- 400nits (Typ.) Brightness / VESA DisplayHDR™ 400
- 2 x 10W Stereo Speaker with Rich Bass
- Black Stabilizer, DAS, Game Mode, Crosshair
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 49U950A-W |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | Ultrawide |
| Product Model | 49U950A-W |
| Product Name | 49-inch Curved UltraWide Dual QHD Nano IPS Monitor with 144Hz and HDR 400 |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 49" |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Panel Technology | Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology |
| Response Time | 1 ms |
| Response Time Details | 1 ms MBR |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Features | Black Stabilizer Technology,Dynamic Action Sync,Game Mode,Crosshair,VESA DisplayHDR 400,sRGB,Color Calibration,Wide Viewing Angle,Color Vibrance,NVIDIA G-SYNC,Dual Controller,Motion Blur Reduction Technology,Ambient Lighting,Eye Comfort Technology,Low Blue Light,Ergonomic Design |
| Curved Screen | Yes |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Swivel,Height,Tilt |
| Video | |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible |
| Color Gamut | 98% sRGB,98% DCI-P3 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Office,Gaming |
[/custom-specifications]