Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- M500S Advanced Corded Mouse
- User Documentation
Pointing Device Connectivity Technology: Cable
Movement Detection: Optical
Movement Resolution (dpi): 4000
Total Number of Buttons: 7
Scroller Type: Tilt Wheel
Mouse Size Class: Full-size
Pointing Device Host Interface: USB
Height: 4.96" (126 mm)
Width: 2.72" (69 mm)
Depth: 1.65" (42 mm)
Weight (Approximate): 5.08 oz (144 g)
Package Contents:
Device Supported: Chromebook
Operating System Compatibility: Windows 10,Mac OS X 10.12 Sierra,ChromeOS,Linux 2.6,Windows 11
Platform Supported: PC,Mac
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- Scroll 360° without the use of on-screen navigator with tilt wheel scroller
- Plug and play USB interface for a quick and perfect configuration with Chromebook
- Optical LED for smoother movement and hassle-free performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-007476 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | M500S |
| Product Name | M500S Advanced Corded Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
| Height | 4.96" (126 mm) |
| Width | 2.72" (69 mm) |
| Depth | 1.65" (42 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.08 oz (144 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Chromebook |
| Operating System Compatibility | Windows 10,Mac OS X 10.12 Sierra,ChromeOS,Linux 2.6,Windows 11 |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]