Logitech MK270 Wireless Keyboard and Mouse Combo - USB Wireless RF 2.40 GHz Keyboard - English - Off White - USB Wireless RF Mouse - - (920-013290)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MK270 Wireless Keyboard and Mouse Combo
- 2 x AAA Batteries
- 1 x AA Battery
- USB Receiver
- User Documentation
Keyboard/Keypad Type: Keyboard
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Keyboard/Keypad Wireless Technology: RF
Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Hot Keys: Media Control,On/Off Switch,My Music,Volume Control
Localization: English
Keyboard Form Factor: Full-size (100%)
Keyboard/Keypad Features: Numeric Keypad,Spill Resistant,Battery Indicator,Adjustable Tilt
Pointing Device Type: Mouse
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: RF
Movement Detection: Optical
Total Number of Buttons: 3
Scroller Type: Scroll Wheel
Ergonomic Fit: Symmetrical
Keyboard/Keypad Host Interface: USB
Pointing Device Host Interface: USB
Wireless Receiver Interface: USB
Battery Included: Yes
Battery Size Supported: AAA,AA
Keyboard/Keypad Color: Off White
Pointing Device Color: Off White
Keyboard/Keypad Height: 5.87" (149 mm)
Keyboard/Keypad Width: 17.36" (441 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 0.71" (18 mm)
Pointing Device Height: 3.90" (99 mm)
Pointing Device Width: 2.36" (60 mm)
Pointing Device Depth: 1.54" (39 mm)
Keyboard/Keypad Weight (Approximate): 1.10 lb (498 g)
Pointing Device Weight (Approximate): 2.65 oz (75.20 g)
Package Contents:
Operating System Compatibility: Windows 10,ChromeOS,Windows 11
Platform Supported: PC
Device Supported: Computer
Limited Warranty: 3 Year
- Reliable Plug and Play: The USB receiver provides a reliable wireless connection up to 33 ft (3), so you can forget about drop-outs and delays and you can take it wherever you use your computer
- Type in Comfort: The design of this keyboard creates a comfortable typing experience thanks to the low-profile, quiet keys and standard layout with full-size F-keys, number pad, and arrow keys
- Durable and Resilient: This full-size wireless keyboard features a spill-resistant design (1), durable keys and sturdy tilt legs with adjustable height
- Long Battery Life: MK270 combo features a 36-month keyboard and 12-month mouse battery life (2), along with on/off switches allowing you to go months without the hassle of changing batteries
- Easy to Use: This wireless keyboard and mouse combo features 8 multimedia hotkeys for instant access to the Internet, email, play/pause, and volume so you can easily check out your favorite sites
- Comfortable Mouse: This compact wireless mouse is designed to be equally comfortable for both left- and right-handed users, plus its smooth cursor control allows easy navigation on most surfaces
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-013290 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | Wireless Combo |
| Product Model | MK270 |
| Product Name | MK270 Wireless Keyboard and Mouse Combo |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Hot Keys | Media Control,On/Off Switch,My Music,Volume Control |
| Localization | English |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad,Spill Resistant,Battery Indicator,Adjustable Tilt |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Detection | Optical |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Battery Size Supported | AAA,AA |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Color | Off White |
| Pointing Device Color | Off White |
| Keyboard/Keypad Height | 5.87" (149 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 17.36" (441 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.71" (18 mm) |
| Pointing Device Height | 3.90" (99 mm) |
| Pointing Device Width | 2.36" (60 mm) |
| Pointing Device Depth | 1.54" (39 mm) |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.10 lb (498 g) |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.65 oz (75.20 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 10,ChromeOS,Windows 11 |
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Computer |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]