Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MX Keys S Keyboard
- USB-C Charging Cable (USB-C to USB-C)
- User Documentation
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Keyboard/Keypad Wireless Technology: Bluetooth
Hot Keys: Easy-Switch,On/Off Switch
Backlight: Yes
Keyboard/Keypad Features: Programmable Keys,Rechargeable Battery,Hand Proximity Detection,Ambient Light Sensor,LED Indicator
Charging Interface: USB Type C
Battery Rechargeable: Yes
Color Family: Gray
Product Color: Space Gray
Keyboard/Keypad Height: 5.18" (131.63 mm)
Keyboard/Keypad Width: 16.94" (430.20 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 0.81" (20.50 mm)
Weight (Approximate): 1.79 lb (810 g)
Package Contents:
Operating System Compatibility: Mac OS X 10.15 Catalina,iPadOS 14
Platform Supported: Mac
Device Supported: MacBook Air,MacBook Pro,iMac,iPad
Post-consumer-waste%: 26%
Limited Warranty: 1 Year
- Quickly and easily connect with the macbook air
- Plug and Play your keyboard with the Mac and go
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-011621 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | MX Keys S |
| Product Name | MX Keys S Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Hot Keys | Easy-Switch,On/Off Switch |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Programmable Keys,Rechargeable Battery,Hand Proximity Detection,Ambient Light Sensor,LED Indicator |
| Interfaces/Ports | |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Space Gray |
| Keyboard/Keypad Height | 5.18" (131.63 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 16.94" (430.20 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.81" (20.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.79 lb (810 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Mac OS X 10.15 Catalina,iPadOS 14 |
| Platform Supported | Mac |
| Device Supported | MacBook Air,MacBook Pro,iMac,iPad |
| Post-consumer-waste% | 26% |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]