Logitech MX Keys S Master Keyboard - Wireless Connectivity - Bluetooth - Full-size - 32.81 ft (10000 mm) - USB Type A Interface - - - (920-011560)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MX Keys S Master Keyboard
- Logi Bolt USB Receiver
- USB-C Charging Cable (USB-A to USB-C)
- User Documentation
Keyswitch Technology: Membrane/Scissor
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Keyboard/Keypad Wireless Technology: Bluetooth
Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance: 32.81 ft (10000 mm)
Keys Layout: QWERTY
Localization: French
Backlight: Yes
Keyboard/Keypad Features: Illuminated,Adjustable Backlighting,Battery Indicator,Multi-host Support,PerfectStroke Key System,Proximity Sensor,Rechargeable Battery,On/Off Switch,Ergonomic Design,Ambient Light Sensor,Quiet Keys
Keyboard/Keypad Host Interface: USB Type A
Color Family: Gray
Product Color: Graphite
Form Factor: Full-size
Keyboard/Keypad Height: 5.18" (131.63 mm)
Keyboard/Keypad Width: 16.94" (430.20 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 0.81" (20.50 mm)
Weight (Approximate): 1.79 lb (810 g)
Package Contents:
Operating System Compatibility: Windows 10,Windows 11,macOS 10.15,ChromeOS,Linux,iPadOS 14,Android 8.0
Platform Supported: Mac,PC
Device Supported: Computer,Notebook
Post-consumer-waste%: 26%
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Carbon Neutral
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 1 Year
- The Bluetooth wireless connectivity offers more freedom to people who need to operate the devices and play games from a far distance
- Membrane/Scissor key switch technology is much more comfortable keys, low profile, sealable, durability and last longer lifespan
- Quickly and easily connect with the computer
- Plug and Play your keyboard with the Mac and go
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-011560 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | MX Keys S |
| Product Series | Master |
| Product Name | MX Keys S Master Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyswitch Technology | Membrane/Scissor |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 32.81 ft (10000 mm) |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | French |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Illuminated,Adjustable Backlighting,Battery Indicator,Multi-host Support,PerfectStroke Key System,Proximity Sensor,Rechargeable Battery,On/Off Switch,Ergonomic Design,Ambient Light Sensor,Quiet Keys |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 5.18" (131.63 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 16.94" (430.20 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.81" (20.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.79 lb (810 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 10,Windows 11,macOS 10.15,ChromeOS,Linux,iPadOS 14,Android 8.0 |
| Platform Supported | Mac,PC |
| Device Supported | Computer,Notebook |
| Post-consumer-waste% | 26% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]