Logitech Signature M550 Mouse - Optical - Wireless - 32.81 ft (10000 mm) - Bluetooth/Radio Frequency - 2.40 GHz - Rose - USB - 4000 - (910-006593)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: Bluetooth/Radio Frequency
Pointing Device Wireless Operating Distance: 32.81 ft (10000 mm)
Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Movement Detection: Optical
Movement Resolution (dpi): 4000
Total Number of Buttons: 3
Number of Programmable Buttons: 3
Scroller Type: Scroll Wheel
Hand/Palm Size: Small/Medium
Pointing Device Host Interface: USB
Number of Batteries Supported: 1
Battery Size Supported: AA
Color Family: Red
Product Color: Rose
Product Material: Plastic
Height: 4.26" (108.20 mm)
Width: 2.40" (60.96 mm)
Depth: 1.52" (38.61 mm)
Weight (Approximate): 0.12 oz (3.44 g)
Device Supported: Chromebook
Operating System Compatibility: Windows 10,Windows 11,Linux,ChromeOS,iPadOS 14,Android 8.0,Mac OS X 10.10 Yosemite,macOS 10.15
Platform Supported: PC,Mac
Post-consumer-waste%: 26%
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Carbon Neutral
- Built-in scrolling wheel for fast page navigation and better control over browsers' tabs
- Bluetooth/Radio Frequency wireless connectivity offers more freedom for people who want to control their Chromebooks from a distance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-006593 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | Signature |
| Product Model | M550 |
| Product Name | Signature M550 Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft (10000 mm) |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Number of Programmable Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Hand/Palm Size | Small/Medium |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Red |
| Product Color | Rose |
| Product Material | Plastic |
| Height | 4.26" (108.20 mm) |
| Width | 2.40" (60.96 mm) |
| Depth | 1.52" (38.61 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.12 oz (3.44 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Chromebook |
| Operating System Compatibility | Windows 10,Windows 11,Linux,ChromeOS,iPadOS 14,Android 8.0,Mac OS X 10.10 Yosemite,macOS 10.15 |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Post-consumer-waste% | 26% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
[/custom-specifications]