Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wireless
Wireless Technology: Bluetooth
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.0
Wireless Operating Distance: 32.8 ft (10 m)
Sound Mode: Stereo
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: Noise Reduction,Comfortable,Deep Bass,Collapsible,Hands-free,Foldable
Active Noise Canceling (ANC): Yes
Earpiece Design: Over-the-head,On-ear
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.57" (40 mm)
Signal to Noise Ratio (SNR): 20 dB
Microphone Design: Boom
Integrated Microphone: Yes
Detachable Microphone: Yes
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Circumaural
Application/Usage: Home,School,Office,Music,Podcast,Meeting,Communication,Voice Call,Games
Country of Origin: China
Limited Warranty: 90 Day
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset
- Get rid of the tangles and love your music with these wireless Bluetooth Headset
- Boom microphone is designed in such a manner that it will never miss a word you say
- Stay connected smoothly with a wireless range of 32.8 ft (10 m)
- Listen to distinct sounds from both the speakers in stereo sound mode
- Circumaural design provides optimum comfort and noise isolation
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 20 Hz-20 kHz
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Maxell |
| Manufacturer Part Number | 199685 |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxell.com |
| Brand Name | Maxell |
| Product Line | Bass 13 |
| Product Name | Bass 13 Active Noise Cancelling Wireless Headphones |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Operating Distance | 32.8 ft (10 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Noise Reduction,Comfortable,Deep Bass,Collapsible,Hands-free,Foldable |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head,On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" (40 mm) |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 20 dB |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Home,School,Office,Music,Podcast,Meeting,Communication,Voice Call,Games |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]