Maxell MXH-BT800 Bluetooth Wireless Headphones - Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired/Wireless - Bluetooth - 32.8 ft (10 m) - 32 Ohm - (199752)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wired/Wireless
Wireless Technology: Bluetooth
Wireless Operating Distance: 32.8 ft (10 m)
Sound Mode: Stereo
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Earpiece Design: Over-the-head
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.57" (40 mm)
Host Interface: Mini-phone (3.5mm)
Form Factor: Circumaural
Weight (Approximate): 6.35 oz (180 g)
Country of Origin: China
Additional Warranty Information:
90-day limited warranty
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Circumaural design features Bluetooth wireless technology for seamless connectivity and immersive sound
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 32.8 ft (10 m) for flexible use
- Pair and play effortlessly with your Bluetooth MXH-BT800 featuring a wireless range of 32.8 ft (10 m)
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Maxell |
| Manufacturer Part Number | 199752 |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxell.com |
| Brand Name | Maxell |
| Product Model | MXH-BT800 |
| Product Name | MXH-BT800 Bluetooth Wireless Headphones |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 32.8 ft (10 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" (40 mm) |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Circumaural |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz (180 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 90-day limited warranty |
[/custom-specifications]