Maxell Super DLTtape II Tape Cartridge - Super DLTtape II - 300 GB (Native) / 600 GB (Compressed) - 2066 ft (629.72 m) Tape Length - 1 (183715)
SKU:
183715
UPC:
021111605915
MSRP:
$169.99
$169.99
$125.99
Save:
$44.00 (25.88%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
10.57
(cm)
Height:
2.54
(cm)
Depth:
10.54
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Tape Technology: Super DLTtape II
Compressed Storage Capacity: 600 GB
Native Storage Capacity: 300 GB
Tape Length: 2066 ft (629.72 m)
Height: 1" (25.40 mm)
Width: 4.16" (105.66 mm)
Depth: 4.15" (105.41 mm)
Country of Origin: Japan
Limited Warranty: Lifetime
- Faster back up and disaster recovery of applications supporting active archive, compliance, data preservation, scale-out NAS, cloud storage, and huge data
- Super DLTtape II tape technology - Reliable and cost-efficient tape backup solution for Small and Medium Business (SMB) market
- 600 GB compressed storage capacity for long-term storage
- 300 GB native storage capacity, making it a perfect choice for specific backup and archive applications
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Maxell |
| Manufacturer Part Number | 183715 |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxell.com |
| Brand Name | Maxell |
| Product Name | Super DLTtape II Tape Cartridge |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Data Cartridge |
| Technical Information | |
| Tape Technology | Super DLTtape II |
| Compressed Storage Capacity | 600 GB |
| Native Storage Capacity | 300 GB |
| Tape Length | 2066 ft (629.72 m) |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 4.16" (105.66 mm) |
| Depth | 4.15" (105.41 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Japan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Maxell Super DLTtape II Tape Cartridge - Super DLTtape II - 300 GB (Native) / 600 GB (Compressed) - 2066 ft (629.72 m) Tape Length - 1 (183715)
MSRP:
$169.99
$169.99
$125.99
Save:
$44.00 (25.88%)
Out of stock