Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Micron PRO 24GB DDR5 SDRAM Memory Module - 24 GB - DDR5-6000/PC5-48000 DDR5 SDRAM - 6000 MHz - CL48 - Unbuffered - 288-pin - DIMM (CP24G60C48U5)
SKU:
CP24G60C48U5
UPC:
649528939609
MSRP:
$554.95
$554.95
$438.99
Save:
$115.96 (20.90%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 24 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Speed: 6000 MHz
Memory Standard: DDR5-6000/PC5-48000
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL48
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
- 6000 MHz of memory speed with CL48 latency skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 24 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | CP24G60C48U5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Brand Name | Micron |
| Product Line | PRO |
| Product Name | PRO 24GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL48 |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
[/custom-specifications]
Micron PRO 24GB DDR5 SDRAM Memory Module - 24 GB - DDR5-6000/PC5-48000 DDR5 SDRAM - 6000 MHz - CL48 - Unbuffered - 288-pin - DIMM (CP24G60C48U5)
MSRP:
$554.95
$554.95
$438.99
Save:
$115.96 (20.90%)
Out of stock