Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Micron Pro Overclocking RAM Module - For Desktop PC, Motherboard, Computer - 32 GB (2 x 16GB) - DDR5-6000/PC5-48000 DDR5 SDRAM - 6000 (CP2K16G60C36U5B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 32 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 2 x 16GB
Memory Speed: 6000 MHz
Memory Standard: DDR5-6000/PC5-48000
Signal Processing: Unbuffered
Device Supported: Desktop PC,Motherboard,Computer
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
- 6000 MHz memory speed with Unbuffered signal for great multitasking capability
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | CP2K16G60C36U5B |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Brand Name | Micron |
| Product Line | Pro Overclocking |
| Product Name | Pro Overclocking RAM Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Device Supported | Desktop PC,Motherboard,Computer |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
[/custom-specifications]