Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic 45 RU CRD Series Split Solid Rear Door for WMRK Racks - Steel - Black - 45U Rack Height - 80.20" (2037.08 mm) Height x (CRD-WMRK-45)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 45 RU CRD Series Split Solid Rear Door for WMRK Racks
- 4 x 2 Phillips Head Screws
Device Supported: Rack
Product Color: Black
Product Material: Steel
Compatible Rack Height: 45U
Height: 80.20" (2037.08 mm)
Width: 19.17" (486.92 mm)
Depth: 1.94" (49.28 mm)
Package Contents:
Compatibility:
Middle Atlantic WMRK Racks
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | CRD-WMRK-45 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | CRD |
| Product Model | CRD-WMRK-45 |
| Product Name | 45 RU CRD Series Split Solid Rear Door for WMRK Racks |
| Product Type | Door Panel |
| Technical Information | |
| Device Supported | Rack |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Compatible Rack Height | 45U |
| Height | 80.20" (2037.08 mm) |
| Width | 19.17" (486.92 mm) |
| Depth | 1.94" (49.28 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Middle Atlantic WMRK Racks |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Additional Keys for Standard Rear Doors - Metal - 2 / Set |
| SKU | SRDKEY |
| Sale Price | $13.95 |
[/custom-options]