Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BGR 45RU Pre-Configured AV Rack with Rear Door - 3000 lb Weight Capacity - 32in Depth - For A/V Equipment - 45U Rack x (BGR-4532-AV)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 4 x Forward 1RU Flanged Blank Panels
- 2 x Forward 2RU Flanged Blank Panels
- 1 x 4pk of Forward Straight Horizontal Lacer Bar
- 1 x 4pk of Forward 2" Offset Horizontal Lacer Bar
- 1 x Forward Vertical Wire Grid Lace For Vertical And horizontal Cable Routing On A Single Lace Bar
- 1 x Forward Vertical Cable Management Lace With The Patented Universal Hole pattern.
- 2 x Lever Lock Vertical Channel
- 1 x 15pk of Forward Tie Saddles For Optimal Cable Management In Any Direction Using Absolutely No Hardware. Accepts Both Cable Zip Ties and Hook & Loop.
- 2 x Velcro Straps For Tie Saddles
- 2 x 4pk of Forward Small Device Clamps For Quick Mounting Of Small, Non-Rackmount Devices Without Any Hardware
- 1 x Lever Lock Plate For Small Device Mounting
- 1 x DC Fan Top With 4 Fans Moving 276CFM. Includes Controller
- 1 x Solid Front Door
- 1 x Pair of Side Panels
- 1 x Set Of Leveling Feet
- 100 x 10-32 Threaded Rack Screws
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: A/V Equipment
Features: Cable Management,Adjustable Mounting Rails,Removable Panel,Cooling Fan,Leveling Feet
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 3000 lb (1360777.11 g)
Height: 70.63" (1794 mm)
Width: 23" (584.20 mm)
Depth: 32" (812.80 mm)
Rack Height: 45U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 22.80" (579.12 mm)
Package Contents:
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Product Environmental Profile (PEP) ecopassport
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
- A/V Equipment application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
- Cable management feature gives you easier access to internal rack components reduces maintenance time and improves safety
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BGR-4532-AV |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BGR |
| Product Name | Middle Atlantic BGR Series 45RU AV Rack with Rear Door - 32in Depth |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | A/V Equipment |
| Features | Cable Management,Adjustable Mounting Rails,Removable Panel,Cooling Fan,Leveling Feet |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 3000 lb (1360777.11 g) |
| Height | 70.63" (1794 mm) |
| Width | 23" (584.20 mm) |
| Depth | 32" (812.80 mm) |
| Rack Height | 45U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 22.80" (579.12 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Product Environmental Profile (PEP) ecopassport |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]