Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BGR Series 25RU AV 4-Post Rack with Rear Door - 32in Depth, 48in Height Floor Standing Rack - 25U Rack Height29.38" - (BGR-2532)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: Adjustable Mounting Rails,Fan Cutout,Cable Management
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Static/Stationary Weight Capacity: 12000 lb (5443108.44 g)
Height: 47.88" (1216.02 mm)
Width: 23" (584.20 mm)
Depth: 32" (812.80 mm)
Rack Height: 25U
Rack Depth: 29.38" (746.13 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Adjustable Mounting Rails feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BGR-2532 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BGR |
| Product Name | BGR Series Enclosure |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Features | Adjustable Mounting Rails,Fan Cutout,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 12000 lb (5443108.44 g) |
| Height | 47.88" (1216.02 mm) |
| Width | 23" (584.20 mm) |
| Depth | 32" (812.80 mm) |
| Rack Height | 25U |
| Rack Depth | 29.38" (746.13 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic BGR Series 276 CFM Fan Top for BGR Series Racks - 4 Fan - 2064.6 gal/min (7815449.66 mL/min) - Black |
| SKU | BGR-276FT |
| Sale Price | $630.95 |
| Product | Middle Atlantic Door Panel - Plexiglas - Black - 25U Rack Height - 46.72" (1186.69 mm) Height x 21.85" (554.99 mm) Width |
| SKU | BPFD-25 |
| Sale Price | $594.95 |
| Product | Middle Atlantic 21" Wide Solid Top Panel, 3 Space - Aluminum - 3U Rack Height - 5.22" (132.59 mm) Height x 21" (533.40 mm) Width |
| SKU | BGR-STP3 |
| Sale Price | $30.95 |
| Product | Middle Atlantic Door Panel - Black - 25U Rack Height - 21.85" (554.99 mm) Height x 46.72" (1186.69 mm) Depth |
| SKU | BVFD-25 |
| Sale Price | $465.95 |
[/custom-options]