Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BGR Series 38RU AV Rack - 27in Depth, 70.6in Height - For A/V Equipment - 38U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width (BGR-38SA-27LRD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: A/V Equipment
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 12000 lb (5443108.44 g)
Height: 70.63" (1793.88 mm)
Width: 23" (584.20 mm)
Depth: 27" (685.80 mm)
Rack Height: 38U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 24.40" (619.76 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: ECO PASSPORT,GREENGUARD Gold
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black powder coat color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
- A/V Equipment application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BGR-38SA-27LRD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BGR-SA |
| Product Model | BGR-38SA-27LRD |
| Product Name | Middle Atlantic BGR Series 38RU AV Rack - 27in Depth, 70.6in Height |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | A/V Equipment |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 12000 lb (5443108.44 g) |
| Height | 70.63" (1793.88 mm) |
| Width | 23" (584.20 mm) |
| Depth | 27" (685.80 mm) |
| Rack Height | 38U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 24.40" (619.76 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ECO PASSPORT,GREENGUARD Gold |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Mounting Bracket for Rack - Steel |
| SKU | BGR-ISO-Z4 |
| Sale Price | $90.95 |
| Product | Middle Atlantic BGR Series Caster Base - 1100 lb (498951.61 g) Load Capacity - 4 / Pack |
| SKU | CBS-BGR |
| Sale Price | $291.95 |
| Product | Middle Atlantic BGR Series Seismic Brackets - Steel - 4 / Pack |
| SKU | BGR-Z4 |
| Sale Price | $68.95 |
| Product | Middle Atlantic Inner Base, BGR Series - Rack-mountable - Black Powder Coat - Steel |
| SKU | BS-BGR |
| Sale Price | $128.95 |
| Product | Middle Atlantic Isolation Kit, BGR Series - Steel |
| SKU | BGR-ISO |
| Sale Price | $84.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf4
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]