Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BGR Series 4 Post Floor Standing Rack Without Rear Door Depth Width Height Mm X BGR-3827LRD
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Rack Type: Open Frame
Ventilation: Yes
Features: Cable Management,Vented,Adjustable Mounting Rails,Rear Door,Lockable
Rack Post Quantity: 4
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 1360.78 kg
Height: 70.63" (1794 mm)
Width: 23" (584.20 mm)
Depth: 27" (685.80 mm)
Rack Height: 38U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 24.40" (619.76 mm)
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color for an elegant and fashionable look
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Cable Management feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BGR-3827-LRD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BGR |
| Product Name | BGR Series 38RU 4-Post Rack without Rear Door - 27in Depth Floor Standing Rack |
| Product Type | Rack Frame |
| Technical Information | |
| Rack Type | Open Frame |
| Ventilation | Yes |
| Features | Cable Management,Vented,Adjustable Mounting Rails,Rear Door,Lockable |
| Rack Post Quantity | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 1360.78 kg |
| Height | 70.63" (1794 mm) |
| Width | 23" (584.20 mm) |
| Depth | 27" (685.80 mm) |
| Rack Height | 38U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 24.40" (619.76 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]