Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BGR Series 45RU Rack with Rear Door - 27in Depth - For A/V Equipment - 45U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x (BGR-4527)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: A/V Equipment
Ventilation: Yes
Features: Cable Management,Adjustable Mounting Rails,Rear Door
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Static/Stationary Weight Capacity: 12000 lb (5443108.44 g)
Width: 23" (584.20 mm)
Depth: 27" (685.80 mm)
Rack Height: 45U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 24.40" (619.76 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
- A/V Equipment application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
- Cable management feature gives you easier access to internal rack components reduces maintenance time and improves safety
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BGR-4527 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BGR |
| Product Name | Middle Atlantic BGR Series 45RU Rack with Rear Door - 27in Depth |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | A/V Equipment |
| Ventilation | Yes |
| Features | Cable Management,Adjustable Mounting Rails,Rear Door |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 12000 lb (5443108.44 g) |
| Width | 23" (584.20 mm) |
| Depth | 27" (685.80 mm) |
| Rack Height | 45U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 24.40" (619.76 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Middle Atlantic Door Panel - Black - 45U Rack Height - 81.72" (2075.69 mm) Height x 21.85" (554.99 mm) Width |
| SKU | BFD-45 |
| Sale Price | $443.95 |
| Product | Middle Atlantic BGR Series 276 CFM Fan Top for BGR Series Racks - 4 Fan - 2064.6 gal/min (7815449.66 mL/min) - Black |
| SKU | BGR-276FT |
| Sale Price | $630.95 |
| Product | Middle Atlantic BGR Series 552 CFM Fan Top for BGR Series Racks - 8 Fan - 4129.2 gal/min (15630899.32 mL/min) - Black |
| SKU | BGR-552FT |
| Sale Price | $666.95 |
| Product | Middle Atlantic BGR Series 276 CFM Fan Top with Controller for BGR Series Racks - 4 Fan - 12 V DC2064.6 gal/min (7815449.66 mL/min) - Black |
| SKU | BGR-276FT-FC |
| Sale Price | $834.95 |
| Product | Middle Atlantic Plexi Door - Plexiglas, Steel - Black - 45U Rack Height |
| SKU | PFD-45 |
| Sale Price | $1000.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]