B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 100 lb (45359.24 g)
Height: 8.75" (222.25 mm)
Width: 17.38" (441.45 mm)
Depth: 15.10" (383.54 mm)
Rack Height: 5U
Weight (Approximate): 11 lb (4989.52 g)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Shelf allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | CAP5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Model | CAP5 |
| Product Name | CAP5 Rack Shelf |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Rack Shelf |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 100 lb (45359.24 g) |
| Height | 8.75" (222.25 mm) |
| Width | 17.38" (441.45 mm) |
| Depth | 15.10" (383.54 mm) |
| Rack Height | 5U |
| Weight (Approximate) | 11 lb (4989.52 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Middle Atlantic CAP5 Rack Shelf - 5U Rack Height - Steel - 100 lb (45359.24 g) Maximum Weight Capacity (CAP5)
MSRP:
$270.00
$270.00
$161.99
Save:
$108.01 (40.00%)
Out of stock