Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic CFR Series Rack,CFR-16-23 - 16U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x 23" (584.20 mm) Rack Depth - Floor Standing (CFR-16-23)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Form Factor: Floor Standing
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 113.40 kg
Height: 28.94" (735.08 mm)
Width: 19.25" (488.95 mm)
Depth: 23" (584.20 mm)
Rack Height: 16U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 23" (584.20 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Frame allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | CFR-16-23 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | CFR |
| Product Model | CFR-16-23 |
| Product Name | CFR Series Rack,CFR-16-23 |
| Product Type | Rack Frame |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 113.40 kg |
| Height | 28.94" (735.08 mm) |
| Width | 19.25" (488.95 mm) |
| Depth | 23" (584.20 mm) |
| Rack Height | 16U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 23" (584.20 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]