Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic DWR Series Pivoting Wall Mounted Rack 19 Inch Wide 17 Deep Cabinet Height Depth Mm X DWR-35-17
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Rack Type: Enclosed Cabinet
Ventilation: Yes
Features: Powder Coated,Lockable,Key Lock,Cable Management
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel,Plexiglas
Maximum Weight Capacity: 300 lb (136077.71 g)
Height: 68.25" (1733.55 mm)
Width: 23.40" (594.36 mm)
Depth: 17" (431.80 mm)
Rack Height: 35U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 15" (381 mm)
Weight (Approximate): 111.50 lb (50575.55 g)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Wall Mountable form factor for added reliability and dependability
- Powder Coated feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | DWR3517 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | DWR |
| Product Model | DWR-35-17 |
| Product Name | DWR Series 35RU Pivoting Wall Mounted Rack - 17in Depth Wall Mounted Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Ventilation | Yes |
| Features | Powder Coated,Lockable,Key Lock,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel,Plexiglas |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb (136077.71 g) |
| Height | 68.25" (1733.55 mm) |
| Width | 23.40" (594.36 mm) |
| Depth | 17" (431.80 mm) |
| Rack Height | 35U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 15" (381 mm) |
| Weight (Approximate) | 111.50 lb (50575.55 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]