Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic DWR Series Pivoting Wall Mounted Rack Height 22 Inch Depth Cabinet Mm DWR-24-22
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Rack Type: Enclosed Cabinet
Ventilation: Yes
Features: Cable Management,Key Lock,Lockable,Powder Coated
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Plexiglas,Steel
Maximum Weight Capacity: 300 lb (136077.71 g)
Height: 49.06" (1246.12 mm)
Width: 23.40" (594.36 mm)
Depth: 22" (558.80 mm)
Rack Height: 24U
Rack Depth: 20" (508 mm)
Weight (Approximate): 89.15 lb (40437.76 g)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with plexiglas which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
- Cable management feature provides a surface-mounted conduit for wiring that completely encloses the cables and protects them from heat, dust, light, and even moisture
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | DWR2422 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | DWR |
| Product Model | DWR-24-22 |
| Product Name | DWR Series 24RU Pivoting Wall Mounted Rack - 22in Depth Wall Mounted Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Ventilation | Yes |
| Features | Cable Management,Key Lock,Lockable,Powder Coated |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plexiglas,Steel |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb (136077.71 g) |
| Height | 49.06" (1246.12 mm) |
| Width | 23.40" (594.36 mm) |
| Depth | 22" (558.80 mm) |
| Rack Height | 24U |
| Rack Depth | 20" (508 mm) |
| Weight (Approximate) | 89.15 lb (40437.76 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]