Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic DWR Series Wall Mount Rack With Panel 19 Inch Width 15 Depth Mountable Height Mm X DWR-21-17PD
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Form Factor: Wall Mountable
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel,Plexiglass
Maximum Weight Capacity: 113.40 kg
Height: 43.75" (1111.25 mm)
Width: 23.40" (594.36 mm)
Depth: 17.30" (439.42 mm)
Rack Height: 21U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 15" (381 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | DWR2117PD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | DWR |
| Product Model | DWR-21-17PD |
| Product Name | DWR Series Rack, DWR-21-17PD |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel,Plexiglass |
| Maximum Weight Capacity | 113.40 kg |
| Height | 43.75" (1111.25 mm) |
| Width | 23.40" (594.36 mm) |
| Depth | 17.30" (439.42 mm) |
| Rack Height | 21U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 15" (381 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]