Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Forum Series Angle Table for 3 - 5 People - 59in Length - Designer White Table Top with Dark Table Base - Designer Top (FM-TAN-0595430-D8B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Length: 59" (1498.60 mm)
Table Top Width: 59" (1498.60 mm)
Maximum Load Capacity: 275 lb (124.74 kg)
Seating Capacity: 5
Base Included: Yes
Application/Usage: Meeting
Base Color/Finish: Black,Charcoal,Powder Coated,Satin Black
Top Color/Finish: Designer White
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Durable,Cable Management
Product Material: Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel
Height: 30" (762 mm)
Weight (Approximate): 139 lb (63049.34 g)
TAA Compliant: Yes
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FM-TAN-0595430-D8B |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Forum |
| Product Name | Forum Activity Table |
| Product Type | Activity Table |
| Product Information | |
| Table Top Length | 59" (1498.60 mm) |
| Table Top Width | 59" (1498.60 mm) |
| Maximum Load Capacity | 275 lb (124.74 kg) |
| Seating Capacity | 5 |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Meeting |
| Base Color/Finish | Black,Charcoal,Powder Coated,Satin Black |
| Top Color/Finish | Designer White |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Durable,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel |
| Height | 30" (762 mm) |
| Weight (Approximate) | 139 lb (63049.34 g) |
| Miscellaneous | |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf4
Additional-pdf2
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]