Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Forum Series Angle Table for 5 - 7 People - 90in Length - Asian Night Table Top with Light Table Base - Asian Night - (FM-TAN-0905438-A3W)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Length: 90" (2286 mm)
Table Top Width: 90" (2286 mm)
Maximum Load Capacity: 399.92 lb (181.40 kg)
Seating Capacity: 7
Base Included: Yes
Application/Usage: Meeting
Base Color/Finish: White,Silver Gray,Powder Coated,Semi-gloss
Frame Color/Finish: White
Top Color/Finish: Asian Night
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Cable Management,Durable
Product Material: Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel
Height: 38" (965.20 mm)
Weight (Approximate): 197.09 lb (89400 g)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FM-TAN-0905438-A3W |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Forum |
| Product Name | Forum Table Desk |
| Product Type | Table Desk |
| Product Information | |
| Table Top Length | 90" (2286 mm) |
| Table Top Width | 90" (2286 mm) |
| Maximum Load Capacity | 399.92 lb (181.40 kg) |
| Seating Capacity | 7 |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Meeting |
| Base Color/Finish | White,Silver Gray,Powder Coated,Semi-gloss |
| Frame Color/Finish | White |
| Top Color/Finish | Asian Night |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Cable Management,Durable |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel |
| Height | 38" (965.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 197.09 lb (89400 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]