Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Forum Series Arc Table for 3 People - 38in Height - Asian Night Table Top with Dark Table Base - Asian Night Arc Top - (FM-TAR-0883438-A3B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 88" (2235.20 mm)
Table Top Depth: 34" (863.60 mm)
Maximum Load Capacity: 324.96 lb (147.40 kg)
Seating Capacity: 3
Table Top Shape: Arc
Base Included: Yes
Application/Usage: Meeting
Base Color/Finish: Black,Charcoal Gray,Powder Coated,Satin Black
Frame Color/Finish: Black
Top Color/Finish: Asian Night
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Cable Management,Durable
Product Material: Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel
Height: 38" (965.20 mm)
Weight (Approximate): 134.92 lb (61200 g)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
- Provides the open accessibility of a table with the added functionality of a desk
- The arc table top introduces a sophisticated touch with its sleek and curved design
- Count on a load capacity of 324.96 lb (147.40 kg) to provide the strength and stability you need, ensuring everything stays in place
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FM-TAR-0883438-A3B |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Forum |
| Product Name | Forum Table Desk |
| Product Type | Table Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 88" (2235.20 mm) |
| Table Top Depth | 34" (863.60 mm) |
| Maximum Load Capacity | 324.96 lb (147.40 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Table Top Shape | Arc |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Meeting |
| Base Color/Finish | Black,Charcoal Gray,Powder Coated,Satin Black |
| Frame Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Asian Night |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Cable Management,Durable |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel |
| Height | 38" (965.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 134.92 lb (61200 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]