Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Forum Series Rectangle Table for 2 People - 30in Height - Asian Night Table Top with Dark Table Base - Asian Night Top (FM-TRE-0602730-A3B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 60" (1524 mm)
Table Top Depth: 27" (685.80 mm)
Maximum Load Capacity: 324.96 lb (147.40 kg)
Seating Capacity: 2
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Application/Usage: Conference,Meeting
Base Color/Finish: Black,Powder Coated,Satin Black,Charcoal Gray
Top Color/Finish: Asian Night
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Durable,Cable Management
Product Material: Steel,MDF,Polyethylene Terephthalate (PET)
Height: 30" (762 mm)
Weight (Approximate): 114 lb (51709.53 g)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
- Modern conference tables offer a sleek, minimalist design that enhances the professional atmosphere
- The classic rectangular shape adapts seamlessly to various room layouts, allowing for flexible arrangement of furniture
- Rely on a solid foundation with a maximum capacity of 324.96 lb (147.40 kg), keeping all your activities supported and secure
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FM-TRE-0602730-A3B |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Forum |
| Product Name | Forum Conference Table |
| Product Type | Conference Table |
| Product Information | |
| Table Top Width | 60" (1524 mm) |
| Table Top Depth | 27" (685.80 mm) |
| Maximum Load Capacity | 324.96 lb (147.40 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Conference,Meeting |
| Base Color/Finish | Black,Powder Coated,Satin Black,Charcoal Gray |
| Top Color/Finish | Asian Night |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Durable,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel,MDF,Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Height | 30" (762 mm) |
| Weight (Approximate) | 114 lb (51709.53 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]