Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Forum Series Rectangle Table for 2 People - 30in Height - Designer White Table Top with Dark Table Base - Designer Top (FM-TRE-0602730-D8B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 60" (1524 mm)
Table Top Depth: 27" (685.80 mm)
Maximum Load Capacity: 324.96 lb (147.40 kg)
Seating Capacity: 2
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Application/Usage: Meeting
Base Color/Finish: Black,Charcoal Gray,Powder Coated,Satin Black
Frame Color/Finish: Black
Top Color/Finish: Designer White
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Cable Management,Durable
Product Material: Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel
Height: 30" (762 mm)
Weight (Approximate): 113.98 lb (51700 g)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
- Combines the spacious surface of a table with the practical features of a desk
- The versatile rectangular design fits seamlessly into both compact and spacious rooms
- Rely on a solid foundation with a maximum capacity of 324.96 lb (147.40 kg), keeping all your activities supported and secure
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | FM-TRE-0602730-D8B |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Line | Forum |
| Product Name | Forum Table Desk |
| Product Type | Table Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 60" (1524 mm) |
| Table Top Depth | 27" (685.80 mm) |
| Maximum Load Capacity | 324.96 lb (147.40 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Meeting |
| Base Color/Finish | Black,Charcoal Gray,Powder Coated,Satin Black |
| Frame Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Designer White |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Cable Management,Durable |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET),Medium Density Fiberboard (MDF),Steel |
| Height | 30" (762 mm) |
| Weight (Approximate) | 113.98 lb (51700 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]