Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Half Rack Quiet Blower Panel - 23.60 L/s - Rack-mountable - Black - Black - 1U - 12 V DC (HR-QBP-1)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Maximum Air Flow: 23.60 L/s
Input Voltage: 12 V DC
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Height: 1U
Product Color: Black
Height: 1.75" (44.45 mm)
Width: 10.40" (264.16 mm)
Depth: 10.10" (256.54 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | HR-QBP-1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Model | HR-QBP-1 |
| Product Name | Half Rack Quiet Blower Panel |
| Product Type | Airflow Cooling System |
| Technical Information | |
| Maximum Air Flow | 23.60 L/s |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Product Color | Black |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 10.40" (264.16 mm) |
| Depth | 10.10" (256.54 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]