Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Heavy Duty Rack Mounted Drawer - Textured Face with Lock - For Rack, Equipment - 2U Rack Height - Rack-mountable - - - (TD2LK)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Heavy Duty Rack Mount Drawer - Textured Face with Lock
- Drawer Mat
- Rear Cable Grommet
Application/Usage: Rack,Equipment
Features: Heavy Duty,Lockable,Key Lock,Rugged
Form Factor: Rack-mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 50 lb (22679.62 g)
Height: 3.50" (88.90 mm)
Width: 15.87" (403.10 mm)
Depth: 14.50" (368.30 mm)
Rack Height: 2U
Package Contents:
Limited Warranty: 3 Year
- Rack Drawer allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Rack-mountable rack drawer allows maximum space utilization with easy and convenient access to the equipment
- Rack application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
- Heavy Duty feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | TD2LK |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | TD |
| Product Name | Middle Atlantic Heavy Duty Rack Mounted Drawer - Textured Face with Lock |
| Product Type | Rack Drawer |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Rack,Equipment |
| Features | Heavy Duty,Lockable,Key Lock,Rugged |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 50 lb (22679.62 g) |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 15.87" (403.10 mm) |
| Depth | 14.50" (368.30 mm) |
| Rack Height | 2U |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]